ŽENSKO MIGRANTSKO ISKUSTVO IZMEĐU SVJETOVA – Iris Illyrica

ŽENSKO MIGRANTSKO ISKUSTVO IZMEĐU SVJETOVA

Iris Illyrica

Piše: Anja Tomljenović

Migrantska iskustva često se promatraju isključivo kroz masovno zamagljenu prizmu gubitka i prilagodbe, dok propuštamo pitanje osobne borbe i složenosti emocija koje dolaze u tom procesu. Pritom se žene suočavaju s dodatnim izazovima poput društvenih očekivanja vezanih uz rodne uloge. Upravo zato smo ponosne što je pred vama još jedna knjiga koja će problematizirati suvremenu stvarnost.

Roman Tvoje su ruke bile pune života švedske autorice somalijskog podrijetla Suad Ali otkriva autentičnu priču o ženskom izbjegličkom iskustvu. O migraciji između svjetova i traganju za domom, pružajući čitateljima uvid u unutarnja previranja i snagu koja je potrebna za izgradnju novog života. Radi se o debitantskom romanu autorice i, zahvaljujući Lani Momirski, prvom prijevodu na hrvatski jezik. Naslov je, kao i korice knjige, istovremeno poetičan i melankoličan. Motiv ruku na različite se načine pojavljuje u knjizi. Uz njih se vežu lijepe uspomene poput njihova ukrašavanja kanom do ruku koje strpljivo trebaju raditi kako bi pokušale preživjeti.

Na početku romana upoznajemo Noru, privilegiranu kćer doktora koja s obitelji živi u velikoj kući u Mogadishuu. Autorica nas vodi u svijet ispijanja čaja, garbasaara, punog stola xalwoa, shushumowa, kuglofa i sambuusa. Uživamo u mislima otputovati u Somaliju, na tržnicu obavijenu mirisnim oblakom začina i voća, probijati se kroz vrevu i zvukove bubnjeva i buraanbur-pjesama.

Norina perspektiva mijenja se kada upozna Ahmeda, urednika političkog časopisa i člana manjinskog klana. Nakon odlaska u izbjegličke kampove, prvi put dolazi u kontakt sa siromaštvom. U tom trenutku upoznaje se s mučnom slikom stvarnosti koja je potpuno drugačija od one koju je dotad poznavala. Usprkos tome što je dobila privolu obitelji da se uda za čovjeka nižeg društvenog ranga, nastaju nove nesuglasice. Sve se odvija početkom građanskog rata, kada Nora, kao i mnogi drugi, gubi sve. Prisiljena napustiti svoj dom, u dalekoj Švedskoj traži nadu za novi početak.

Ljudsko lice, a ne statistika

U švedskom Sandvikenu, Nora sa svojom kćeri živi skromno. Usamljena je, nezadovoljna i muče je traume koje nosi sa sobom. Pokušava pronaći svoje mjesto u društvu koje ju egzotificira, suočavajući se s rasističkim ispadima. Često se osjeća kao „utjelovljenje čitavog kontinenta“, s obzirom na to da se na nju lijepe različiti stereotipi kamo god se okrenula. Socijalna mobilnost u razvijenoj državi na sjeveru Europe nije tako laka kako bi se to isprva činilo. Kako saznajemo iz priče, za inkluziju u društvo potrebno je puno više od organizacije kulturnog festivala, iako je to hvalevrijedan korak prema naprijed.

U ovoj knjizi nudi nam se drugačija perspektiva na one koji su odjednom izgubili sve. Nora u različitim kontekstima balansira različite uloge – ona je majka, supruga, kćerka, sestra, profesorica i prijateljica. Dok se nada da će se jednog dana vratiti svom profesorskom pozivu, istovremeno se nosi s osjećajem krivnje što je dio obitelji ostavila u Somaliji. I u ovom romanu slavimo snažan ženski lik. Nora je primjer hrabre, obrazovane žene koja, unatoč gubicima i poteškoćama, nastavlja tražiti načine da se ponovno uzdigne. Njena borba za očuvanje dostojanstva i identiteta u novom svijetu inspirira.

Prilika za pričanje vlastite priče

Naša stereotipna slika o izbjeglicama često je usko povezana s medijskim prikazima koji ih reduciraju na sliku mnoštva ljudi u nevolji, bez razumijevanja njihova konteksta, kulture ili individualnosti. Upravo zbog toga Suad Ali kao autorica mlađe generacije progovara o iskustvu mnogih, otkrivajući složenost ljudskog iskustva. Time ljudima koji su zakinuti za pričanje vlastite priče daje lice i osobnost, odmiče se od „drugog“ ili „stranog“ i brojne likove predstavlja kao ljude sa složenim identitetima, uspjesima, brigama i snovima.

Posebno je zanimljivo čitati o povijesti Somalije, zemlji koja nam je kudikamo nepoznata, kao i o odnosu koji današnje obitelji zauzimaju spram kolonizatorskog naslijeđa. Uz naznaku i mnogih problema s kojima se stanovnici suočavaju i danas.

Tvoje su ruke bile pune života problematizira kompleksno pitanje migracije, društvene mobilnosti i integracije odraslih, pa i djece kao predstavnika buduće generacije. Suad Ali istražuje univerzalne teme gubitka doma i traženja identiteta, u potrazi za pripadanjem. Kontrast između Somalije i Švedske pred nas donosi poticaj za preispitivanje značenja riječi „dom“ i kako ga ponovno izgraditi u svijetu koji te ne prepoznaje.

Ocjena irisillyrica.com na Trustprofile recenzija je 10.0/10 temeljena na 20 recenzije.